چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه ی خبرنگار روابط عمومی دانشگاه با دکتر یحیی طالبی رستمی

 

 

 

 

در ذیل متن مصاحبه ی خبرنگار روابط عمومی دانشگاه مازندران را با دکتر یحیی طالبی رستمی رییس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه مازندران ملاحظه می کنید:

 

      *‌ خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: مهم ترین ویژگی و اصلی ترین وجه تمایز حرکت امام خمینی(ره) یعنی همان انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، با دیگر وقایعی که در کشورهای جهان تحت عنوان انقلاب نام می گیرند چیست؟

       *‌ دکتر طالبی: اصلی ترین وجه تمایز با سایر انقلاب ها در دو بخش رهبریت و اسلامیت آن بوده است. رهبری انقلاب اسلامی ایران یک موضع دینی بود و مردم، حرکت و شعارهایشان را در قالب آموزه های دینی تعریف کردند. همان شعار آرمانی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی. تفاوت دیگر این بود که انقلاب اسلامی ایران بر اساس نیاز دینی، اقتصادی و سیاسی شکل گرفته است

       *‌ خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: اگر در میدان عمل نگاه کنیم می بینیم که حضرت امام(ره) حرکتی را پایه گذاری کردند که نزدیک به چهار دهه، همچنان بنیادهای آن پابرجاست و حتی برخی نقاط آن تقویت هم شده است. اما در سایر انقلاب های جهان، بعضا هیچ نشانی از بنیادها و آرمان های اولیه آن باقی نمانده است. در این رابطه توضیح دهید؟

       *‌ دکتر طالبی: در انقلاب های مختلف جهان نسل اول انقلاب کنندگان، انقلاب را حادث می کنند، نسل دوم نسبت به آرمان های اولیه انقلاب بی تفاوت می شوند و نسل سوم بعضا به ضد آرمان های اولیه آن تبدیل می شوند. ولی در انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) متکی به خداوند متعال بوده و به نسل های بعدی انقلاب توجه خاصی داشت. به همین خاطر است که این آرمان ها در انقلاب اسلامی ایران از نسل اول و دوم  به نسل های بعدی انتقال داده شده و قطعا با گذشت این نسل ها آرمان ها عوض نمی شود.

       *‌ خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: اگر بخواهیم از آرمان ها و اصولی که حضرت امام(ره) بر آن تاکید داشتند، برخی را برشماریم، شما به کدام یک از آنها اشاره می کنید؟

       *‌ دکتر طالبی: مهم ترین آن اصل ولایت و ولایتمداری است. اگر از اصل ولایت فقیه فاصله بگیریم قطعاً انقلاب ما شکست خواهد خورد. اصل بعدی، مردم سالاری در انقلاب ما می باشد. انقلاب بر پایه مردم نهادینه شده است، این موضوع بارها از سوی امام (ره) تاکید شده است. نکته ی بعدی اصل روحانیت و رابطه ی انقلاب با روحانیت است. انقلاب ما پایه ی دینی و مذهبی دارد

*‌ خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: آیا به نظر شما انقلاب اسلامی یک حادثه بود؟

       *‌ دکتر طالبی: حماسه ای عظیم و تکان دهنده بود که وجدان های خفته را بیدار کرد و خون رشادت و آگاهی را در رگ های امت اسلامی دوانیده است.

*‌ خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: به نظر شما  وظایف جوانان در قبال انقلاب چیست؟

       *‌ دکتر طالبی: 1- جوانان باید حامی ولایت فقیه بوده و سخنان و راهکارهای حضرت امام (ره) را سر لوحه کار خود قرار دهند.

2- باید دشمن شناسی کنند و از دشمنان ولایت فقیه و انقلاب اسلامی فاصله بگیرند

*‌ خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: در پایان و به عنوان آخرین سوال، تعریف شما در یک جمله از انقلاب اسلامی چیست؟

       *‌ دکتر طالبی: انقلاب اسلامی یعنی راهی که هدف آن اسلام و ارزش های اسلامی است و انقلاب و مبارزه صرفا برای ارزش های اسلامی انجام می گیرد

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی


١٣:٥٦ - 1395/11/23    /    شماره : ١٢١٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٠خروج